استقلال؛ قهرمان بلامنازع و چند ملیتی/ رکورددار ناز با فرهاد


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، تیم استقلال پس از ۹ سال در لیگ برتر بیست و یکم قهرمانی خاطره انگیز را به دست آورد تا هوادارانش در ورزشگاه مملو از تماشاگر آزادی، ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ را تا آخر عمر فراموش نکنند. در شبی که فرهاد مجیدی با چشمانی اشکبار به سمت سکوی قهرمانی رفت، بسیاری اشک های مجیدی را به اشک شوق و اینکه تیمش موفق به شکستن تمامی رکوردهای مثبت لیگ شد، تعبیر کردند تا سرمربی اماراتی شود. یک تیم اماراتی با دستمزد ۴۰ میلیارد دلاری.

استقلال با ۱۹ برد، ۱۱ تساوی و بدون باخت قهرمان شد. قوی ترین خط دفاعی با ۱۰ گل در اختیار آبی پوشان تهرانی بود. حتی پس از جدایی ناخواسته محمدحسین مرادمند و سیاوش یزدانی از این تیم، قلعه مستحکم استقلال همچنان دست نیافتنی بود چرا که مدافعی بلند قامت با قدرت بازی سازی به استقلال آمد. داسیلوای برزیلی به سرعت و به خوبی جای مدافعان نظامی استقلال را پر کرد و فرهاد مجیدی قهرمان و بی چشم بود. مجیدی در استقلال چشم مردمند و یزدانی را صدا زد. هواداران استقلال با اینکه توانستند به امپراطوری ۵ ساله پرسپولیس در لیگ برتر پایان دهند، بیشتر احساس قهرمانی داشتند.

استقلال پس از قهرمانی و رفتن فرهاد مجیدی روزهای طلایی نداشت و فضای غبارآلود بر این باشگاه حاکم شد. رفتن سرمربی از یک سو و خریدهای گران قیمت پرسپولیس رقیب سنتی از سوی دیگر باعث ناراحتی هواداران استقلال شد. علاوه بر این سپاهان محمد دانشگر یکی از مدافعان خوب استقلال در فصل گذشته دستمزد چند میلیاردی جذب کرد. از طرفی ساعد صادقی دیگر بازیکن مطرح استقلال به یکباره با پرسپولیس قرارداد بست. این سوالات خشم هواداران استقلال را برانگیخت و محمد مومنی، یکی از اعضای فوتبال هیات مدیره استقلال به طور تلویحی به جذب بازیکنان پرسپولیس با گزینه دعوت به تیم ملی اشاره کرد، اظهاراتی که باعث شد مومنی توسط اخلاق احضار شود. کمیته فدراسیون فوتبال

در هر صورت جدایی بازیکنان و بلاتکلیفی باشگاه شرایط را برای مصطفی آیورلو مدیرعامل باشگاه چمپیون سخت کرد و بلافاصله باشگاه به جواد نکونام سرمربی تیم فوتبال خوزستان پیشنهاد داد و او یک پرتغالی را انتخاب کرد. مربی ساپینتو را برای استقلال فراخواند. مربی ای که در روز افتتاحیه اش از استقلال حساب باز کرد به هواداران هم قول ۴ قهرمانی با استقلال را داد! قولی که برخی کارشناسان آن را غیرحرفه ای می دانستند.

در آخرین بازی فصل مقابل نفت مسجد سلیمان، ۵ ملی پوش استقلال برای بازی برای تیم خود به اردوی تیم ملی نرفتند، مشکلی که خشم اسکوچیچ را برانگیخت و سرمربی تیم ملی اعلام کرد که به جای آن بازیکنان دیگری را دعوت خواهد کرد. اما با اعلام بیانیه عذرخواهی از استقلال، اسکوچیچ دوباره ملی پوشان را به اردو فراخواند.

استقلال فصل گذشته در حوزه مدیریتی کار بزرگی انجام داد و آگهی محیط زیستی را از سازمان لیگ گرفت تا خودش این کار را انجام دهد اما حالا سران سازمان لیگ معتقدند که عامل این باشگاه بیش از ۳۰ میلیارد دلار به سازمان بدهکار است و قول می دهد. درآمدزایی ۵۰۰ میلیاردی ظاهرا محقق نشده است. با این حال آیورلو این بار قول راه اندازی شبکه ماهواره ای استقلال را داد تا درآمد هنگفتی داشته باشد!

در فصل قبل استقلال قهرمان بلامنازع لیگ شد، قهرمانی که به گفته برخی کارشناسان فوتبال خوبی برای تماشاگران نداشت اما در فوتبال هیچ وقت به فوتبال خوب امتیاز نمی دهند و فرهاد مجیدی طبق این اصل، تیم استقلال را البته با فلسفه فوتبالی خودش به میدان فرستاد که گابریل پین ایتالیایی و مربی بدون مرز استقلال نقش اساسی در این قهرمانی و استحکام خط دفاعی این تیم داشت. آبی ها فصل گذشته یک تیم چندملیتی غیرقابل انکار بودند، با رودی استد و یاماگا از فرانسه، داسیلوا از برزیل و پین از ایتالیا. در پایان فصل البته احتمال ماندن یاماگا و داسیلوا در تیم قهرمانی وجود دارد.

آنچه مسلم است استقلال با توجه به تغییرات کادرفنی و بازیکنان کار آسانی برای تکرار قهرمانی نخواهد داشت، به خصوص اینکه رقبایی مثل سپاهان و پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات سر و صداتر و بهتر هستند، اما خرید بازیکن موفقیت یک تیم را تضمین می کند. فصل آینده نه، هرچند گفته می شود آیورلو، مدیرعامل باشگاه استقلال احتمالا قصد حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال را دارد و به این ترتیب ممکن است تنها سایه ای از آن تیم قهرمانی باقی بماند.

البته استقلالی ها امیدوارند بازی سوپرجام قبل از شروع لیگ برتر فصل آینده برگزار شود تا فصل آینده را با یک جام قهرمانی دیگر آغاز کنند. حریف آنها نساجی مازندران با هدایت حمید مطهری سرمربی سابق پرسپولیس است. قهرمان لیگ و جام حذفی با دو مربی جدید روبرو خواهد شد. ساپینتو سرمربی پرتغالی استقلال امیدوار است با یک جام قهرمانی خود را به استقلالی ها ثابت کند اما شکست دادن نساجی حتی در ورزشگاه آزادی هم کار آسانی نیست. به خصوص که تنها باخت آبی پوشان در فصل گذشته به همین تیم در جام حذفی بود. اگر ساپینتو بتواند با پیروزی در نساجی تیمش را قهرمان کند، به زودی می تواند مورد علاقه هواداران آبی باشد، هرچند می داند کار سختی برای قهرمانی دوباره استقلال در پیش دارد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید