ارتش اوکراین رکورد بمباران زاپوروژیه را شکست. ۱۲ بار در یک روز! – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، رنات کارچا مشاور مدیر کل شرکت روسی «روسنرگواتوم» از حملات شدید و متعدد نیروهای ارتش اوکراین به نیروگاه اتمی زاپروژیه تنها در یک روز خبر داد. .

کارچا گفت: بین ساعت ۱۷:۱۵ تا ۱۷:۴۱ عصر دیروز (شنبه) نیروگاه اتمی زاپوروژیه ۱۲ بار مورد حمله قرار گرفت. منظور من از یک نیروگاه، منطقه امنیتی آن است، نه منطقه صنعتی یا سایر مناطق مجاور این نیروگاه.

کارچا همچنین اشاره کرد که سیستم خنک کننده این نیروگاه ۶ بار مورد هدف قرار گرفته است. به گفته وی، بمباران اخیر زاپوروژیه بسیار گسترده بود، اما هیچ قربانی نداشت.

وی تاکید کرد: بمباران دیروز تلفات جانی نداشت و میزان خسارت وارده به نیروگاه بررسی می شود. خوشبختانه دیروز شنبه بود و پرسنل زیادی در نیروگاه نبود.

Zaporozhye بزرگترین نیروگاه هسته ای در اروپا است. روسیه در اواخر فوریه و اندکی پس از آغاز عملیات نظامی خود در اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ مارس ۱۴۰۰) کنترل این نیروگاه را به دست گرفت. در حال حاضر ۶ واحد نیروگاهی این نیروگاه در حالت خاموشی سرد قرار دارند زیرا نیروهای اوکراینی به طور مداوم تاسیسات را بمباران می کنند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از بازدید از این نیروگاه در ماه سپتامبر خواستار ایجاد یک محیط امنیتی در اطراف زاپوریژیا شد و در حال حاضر موضوع اجزای جغرافیایی این نیروگاه در حال بررسی است.