اربعین، رزمایشی علیه ظلم و عزتحماسه عاشورای امام حسین (ع) مظهر شجاعت و دلاوری در ایستادگی در برابر زور و ظلم است و مستضعفان و مستضعفان را به قیام و مبارزه برمی انگیزد و حرم امام حسین (ع) در کربلا نیز نمادی از بقا و ماندگاری این حماسه بزرگ در حافظه تاریخی شیعه مهم است.
از این رو حکومت های طاغوتی و طاغوتی که بیداری شیعیان را تهدیدی برای موجودیت خود می دیدند، از تخریب این حرم و تعطیلی زیارت آن دفاع می کردند و شدت اعمالشان متناسب با ترس و نفرت آنان بود. مثلاً در دوره حکومت عباسیان که حدود ۶۰۰ سال به طول انجامید بارها به حرم امام حسین و حتی شهر کربلا حمله و تخریب شد و شخصی مانند متوکل عباسی که بیشترین مخالفت را با اهل بیت داشت. حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و ترس از قیام شیعیان، چندین بار اقدام به تخریب حرم کرد و حتی حرم را شخم زد و آب گرفت تا اثری از آن باقی نماند. در این مدت اقدامات سختی مانند قطع دست و حتی کشتن زائران امام حسین (ع) انجام شد تا جامعه شیعه و علاقه مندان به خاندان نبوی از تعامل با تاریخ کربلا و الهام گرفتن جلوگیری کنند. از زمان قیام حسینی
همانطور که در تاریخ معاصر، ارتش بعث عراق به فرماندهی حسین کامل داماد صدام در جریان انتفاضه شعبانیه مردم عراق برای سرکوب این مردمی به حرم امام حسین (ع) حمله کردند. قیام رژیم دیکتاتوری بعثی می تواند انگیزه مقاومت را از بین ببرد.
اما در نقطه مقابل، ائمه معصومین و علمای شیعه بر عبادت و توسعه حرم امام حسین و زیارت آن حضرت تأکید و اصرار داشتند و زیارت اربعین را که نمادی از اولین زیارت رسمی و تاریخی است برپا کردند. قبر امام حسین ، از نشانه های مذهب شیعه است. زیرا به فرموده رهبر فرزانه انقلاب اسلامی «اربعین نشانه اراده خداوند بر برافراشتن پرچم اهل بیت اسلام است».
مراسم زیارت اربعین با چند ویژگی، نوعی تمرین و تمرین برای قیام آخرالزمانی محسوب می شود که به دلیل همین ویژگی ها زائران آن را نمی پسندند و از هیچ تلاشی برای تعطیلی یا کم رنگ شدن آن فروگذار نمی کنند. ویژگی هایی مانند؛
۱- تشکیل بزرگترین اجتماع معنوی و مذهبی روی کره زمین در مدت زمان کوتاهی که امسال از رکورد ۲۱ میلیون نفر گذشت و هیچ اجتماع مذهبی دیگری در چنین مدتی برگزار نمی شود.
۲- حفظ راهی کاملاً مردمی و داوطلبانه که با وجود محدودیت ها، هزینه ها، خطرات و تلاش های پیاده روی، کلیه هزینه های حرکت، اقامت، پذیرایی به صورت داوطلبانه و مشتاقانه انجام می شود.
۳- حداکثر هماهنگی، همکاری، همدلی و هم افزایی بین شرکت کنندگان و محو تمامی اختلافات و شکاف های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و تقویت اخوت، اتحاد و فداکاری که به آن شکل اردوی کار جمعی و مشارکت فعال و مؤثر می دهد.
۴- محوریت محبت اهل بیت علیهم السلام و محبت امام حسین در این محفل بزرگ که مایه اصلی انسجام، وحدت و استحکام در این مراسم با حضور مردم و مردم است. اقوام کشورهای مختلف و حتی ادیان و مذاهب مختلف.
اینها ویژگی هایی است که باعث شد مراسم اربعین امسال فراتر از هر حاشیه ای برگزار شود. تجمع ۲۲ میلیونی اربعین امسال در حالی برگزار شد که کشور عراق از تنش‌های سیاسی داخلی رنج می‌برد و ویروس کرونا نه تنها اقتصاد عراق را تحت تأثیر قرار داد، بلکه باعث تاخیر دو ساله در سفر اربعین توسط بسیاری از ایثارگران شد. برای امسال، و برآورد جمعیت مختل شد. از عوامل بازدارنده و یا دیگر موانع بر سر راه برگزاری این مراسم باید به اثرات خشکسالی و گرمای هوا اشاره کرد که نه تنها زائران غیر عراقی، بلکه میزبانان عراقی را نیز با مشکل مواجه کرده است.
همچنین به موارد فوق باید موج منفی رسانه ای و فضای سیاسی ایجاد شده توسط امپراتوری رسانه ای استکبار جهانی و پیروان منطقه ای آنها علیه این مراسم را اضافه کرد که وقیحانه سعی در مخدوش ساختن تصویر این مراسم معنوی و نورانی و شبیه سازی آن داشتند. یک مانور تبلیغاتی-سیاسی اما محبت حجاج، همکاری دولتمردان عراق و میهمان نوازی مردم سخاوتمند و سخاوتمند آن کشور زمینه ساز برگزاری باشکوهتر و باشکوهتر از هر دوره دیگری این مراسم شد و پیوند خاطره تاریخی با حماسه حسینی. و تمایل به پیمودن آن راه تاریخی با پرچم ظلم ستیزی و مبارزه با هر آن این گردهمایی بزرگ حماسی استکبار و استکبار تعالی و سلطه را به جهانیان نشان داد.