اجرای طرح “مداخله فعال در درمان اعتیاد” به صورت آزمایشی توسط بهزیستی در کوم


مهدی پهلوانی مدیر کل بهزیستی استان قم در گفت وگو با خبرنگار فارس در قم، با بیان اینکه بهزیستی حافظ سلامت اجتماعی و یکی از برکت ترین فرزندان انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: بهزیستی کشور را حافظ سلامت اجتماعی می داند.

وی افزود: معتقدیم بهزیستی حافظ ارتقای سلامت اجتماعی است و همه مردم عزیز هدف و ذینفع خدمات اجتماعی هستند. بهزستی علاوه بر حمایت از معلولان به عنوان جامعه هدف ویژه خود به ایتام، زنان سرپرست خانوار، آسیب دیدگان اجتماعی و معتادان نیز خدمات ارائه می دهد.

مدیرکل بهزیستی کام تصریح کرد: از دیگر فعالیت های اجتماعی، مراکز مراقبتی، درمانی و حمایتی است که به طور موقت به ارائه مراقبت و درمان و توانبخشی برای افراد با نیازهای ویژه، سالمندان و بهبود یافتگان از اعتیاد می پردازند و همچنین مراکز اجتماعی به صورت موقت در آنها خدمت می کنند. بازداشت بیش از ۲ هزار نفر از کودکان.

پهلوانی بیان کرد: یکی دیگر از خدمات این مجموعه حمایت از خانواده هایی است که برای حمایت از فرزندان با نیازهای ویژه خود مشکل مالی دارند و مددکاری اجتماعی در قالب نگه داشتن افراد در خانواده افراد با نیازهای ویژه حمایت می کند تا این عزیزان باشد. در خانواده تکریم شود و مسائل عاطفی فرد از بین نرود همچنین در حمایت از کودکان بی سرپرستی که در خانواده بستگان خود نگهداری می شوند از حمایت های مالی خود برخوردار هستیم که در ایام کرونا با ارائه ۸۰ لوح آموزشی می توان به آن اشاره کرد. برای این کودکان بدون پدر و مادر

وی گفت: سازمان بهزیستی با برنامه ریزی و ارائه خدمات مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج، قبل و حین بارداری و همچنین در اجرای طرح پایش ژن معیوب که در استان اجرا می کند، در تلاش است خانواده های دارای چند معلولیت و مغلوب را شناسایی کند. و ژن های ناتوان غالب از طریق مشاوره و راهنمایی برای پیشگیری از کودکان با نیازهای ویژه.

پهلوانی گفت: همه ساله در پیشگیری از آسیب های اجتماعی، سازمان بهزیستی به عنوان متولی آسیب های اجتماعی استان، نظارت و برنامه ریزی آنها را بر عهده دارد.

وی تاکید کرد: اعتیاد یکی از بزرگترین معضلات و آسیب های اجتماعی است. وی گفت: طرح «مداخله فعال در درمان اعتیاد» به صورت آزمایشی در استان کوم اجرا می شود و در این طرح تحلیلی از وضعیت محلی اعتیاد برای همه سکونتگاه های استان و در این طرح خواهیم داشت. با تبیین مناسب، تشویق و تشویق مردم محلات شهر و ساخت و سازهای فضایی را ترک اعتیاد داوطلبانه نه اجباری می نامیم و هدف از این طرح پاکسازی محلی است که موثرتر از پاکسازی فردی است.

مدیر کل شرکت زدروستوه شهرستان کوم تصریح کرد: در اقدامات اجتماعی بحث کمک های اورژانس اجتماعی را با خط تلفن رایگان ۱۲۳ داریم و در سال گذشته تیم های مداخله ای اورژانس اجتماعی به بیش از ۱۲ هزار نفر در موارد مختلف اجتماعی از جمله کمک کردند. به عنوان مشاوره، حل مسائل خانوادگی. و گاهی خودکشی و مسائل دیگر بلافاصله وارد عمل شدند. خدمات مختلف دیگری نیز در اورژانس اجتماعی ارائه می شود که از آن جمله می توان به خانه امن برای زنان، خانه بهداشت برای دختران و توانبخشی و اجتماعی شدن مجدد دختران آسیب دیده اشاره کرد.

پهلوانی بیان کرد: خوشبختانه سال گذشته با همکاری خوب دولت برای دو برابر شدن اعتبار سازمان اجتماعی، موفق شدیم بیشتر بدهی های سال های گذشته را تسویه کنیم. افزایش ۱۷۰ درصدی وام برای حمایت از مشتریان داشته ایم و تا فروردین ماه سال جاری تمامی بدهی های اقلام، تجهیزات و خدمات معلولیت اعم از ویلچر، پروتز و امثال آن مورد استفاده مشتریان را تسویه کرده ایم.

وی گفت: بهازیستی سالانه ۲۵ میلیارد دلار از کمک های خیرین برای ساخت مراکز خدماتی خود استفاده می کند که البته با توجه به وسعت جامعه هدف ما و برای رفع معوقات و کمبود مراکز مختلف نیازمند کمک های بیشتری هستیم. همچنین با توجه به افزایش ۲ شهر در استان قم، هم اکنون نیازمند احداث مراکز جدید در شهرستان های کهک و جعفرآباد هستیم تا مردم عزیز برای بهره مندی از خدمات اجتماعی و دریافت خدمات در محل سکونت خود مجبور به طی مسافت طولانی نباشند. . در شهرستان جعفر آباد مرکز کاردرمانی، گفتار درمانی و اورژانس اجتماعی راه اندازی شده است که امیدواریم با کمک خیرین و حضور آنان در این کار، مراکز دیگری نیز راه اندازی شود.

وی در تشریح تلاش این سازمان برای تامین مسکن آسیب دیدگان گفت: سال گذشته با کمک بنیاد مسکن ۲۰ واحد در روستاها و ۵۰ واحد در سلفسگان تامین شد. با کمک انجمن خیرین مسکن ساز و بنیاد مسکن ۱۰۳ واحد در اختیار خانواده های دو معلول و بیشتر قرار گرفت. پس از ثبت نام نزدیک به ۴۰۰۰ نفر از خانواده های دارای معلولیت در نهضت ملی مسکن، با همکاری مسکن و شهرسازی به این خانواده ها وام حمایتی مسکن ارائه می کنیم. همچنین در سال گذشته بیش از ۱۲۰۰ وام خوداشتغالی به مددجویان بهزیستی و یا معتادان متجاهر ارائه کردیم.

مدیرکل بهزیستی کام گفت: معاونت مشارکت های این سازمان ۳۰۰ مرکز تحت نظارت دارد که از این تعداد ۸۰ موسسه خیریه دارای مجوز از اداره بهزیستی هستند. سال گذشته همه مؤسسات تراز شدند و ۱۴ مؤسسه از ۸۰ مؤسسه خیریه رتبه بسیار بالایی گرفتند که به صورت حضوری و کتبی از آنها تقدیر شد و ۱۶ مؤسسه رتبه عالی را کسب کردند و مؤسساتی که رتبه ضعیف را کسب کردند موظف هستند حدود ۱۵ موسسه غیرفعال نیز برای از سرگیری فعالیت فراخوانده شدند و این سطح بندی به بهبود این موسسات کمک می کند و ما در ارائه خدمات هوشمندانه رفتار می کنیم.

پهلوانی تصریح کرد: در بحث فرزندخواندگی افراد متولی مددکاری اجتماعی سازمانی تشکیل می شود که برای آنها خانواده ایجاد کند و هدف ما فقط رسیدگی به آنها نیست. در حال حاضر نزدیک به ۵۰۰ خانواده درخواست فرزندخواندگی کرده اند و در انتظار فرزندی از کمک های اجتماعی هستند.

وی با بیان اینکه خانواده ها بیشتر به دنبال نوزادان سپرده شده به مددکاری اجتماعی هستند افزود: در این مدت به دلیل عدم تولد پاسخی به درخواست آنها نداریم. همچنین اکثر کودکانی که بهزیستی به آنها سپرده شده است در حال حاضر دارای ناتوانی های رشدی یا بیماری های خاص هستند که نگهداری از آنها بسیار پرهزینه است.

وی افزود: واحد سوسیالیست دارای واحد تخصصی برای مشکل کودکان خیابانی است که یکی از فعالیت های آن طرح دوستی با کودکان است. به این ترتیب که با مراجعه به کودکی از خیابان و دوستی با او، از مشکلات و نیازهای این کودک مطلع می شود و اگر مشکل خانوادگی یا مشکل مالی داشته باشد، او را بررسی و حمایت می کند. هدف این شماره کمک و حمایت از کودکان کار و همچنین زیباسازی و رهایی شهر از این گونه آسیب ها و مشکلات است. گاهی بر اثر این طرح بچه های مستعدی بودند که به زندگی عادی خود بازگشتند و مثلاً بچه ای داریم که در حال حاضر در مدرسه تیزهوشان درس می خواند و آینده خوبی را برای آنها متصور هستیم و اینها سرمایه است. کشور ما

انتهای پیام/۷۸۰۳۲
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید