آیا مذاکرات مسیر بورس را تغییر خواهد داد؟به گزارش وانانیوز،

روز پنجشنبه علی باقری رئیس تیم مذاکره کننده ایران به وین سفر کرد و پس از حدود چهار ماه دیپلمات ها برای هدایت مذاکرات برجام به وین رفتند.

باقری روز چهارشنبه با اعلام سفر به وین، پایتخت اتریش برای شرکت در دور جدید مذاکرات لغو تحریم ها و احیای برجام، در توییتر شخصی خود نوشت: برای پیشبرد مذاکرات به وین می رویم. مسئولیت بر عهده کسانی است که توافق را نقض کردند و نتوانستند از میراث بدنام گذشته فاصله بگیرند. آمریکا باید از فرصتی که سخاوتمندی اعضای برجام فراهم شده قدردانی کند. توپ در زمین آنهاست تا بلوغ نشان دهند و مسئولانه عمل کنند.

نوسانات بازار سهام به دلیل مذاکرات

مذاکرات برای رفع تحریم ها و بازگرداندن برجام در نخستین روزهای دی ماه ۱۴۰۰ آغاز شد و سپس در اسفندماه متوقف شد. پس از چندین ماه، دور جدید مذاکرات در روزهای هفتم و هشتم چند هفته پیش در دوحه قطر برگزار شد. اما پس از گذشت چندین ماه هنوز نتیجه مشخصی از این مذاکرات به دست نیامده است.

کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه بر این باورند که به دلیل این بلاتکلیفی در مذاکرات، بازار سهام بی ثبات است. یعنی با اعلام سفر دیپلمات ها بازار کمی احیا می شود و بعد از اعلام نشدن نتیجه بازار قرمز می شود.

درست است که کمبود نقدینگی باعث افت بازار سهام شد. اما بلاتکلیفی در مذاکرات تاثیر منفی بر بازار سرمایه دارد. یعنی سهامداران نمی توانند تصمیم بگیرند که کدام سهام را بهتر بخرند. وقتی تکلیف مذاکرات مشخص شد، معاملات سهام نیز افزایش می‌یابد و سهامداران می‌توانند تصمیم بگیرند که کدام گروه‌ها و صنایع را بخرند.

در مجموع، اگر مذاکرات برجام به توافق برسد، بازار سهام در بلندمدت رشد خواهد کرد. اما در کوتاه مدت با توجه به کاهش قیمت دلار و سایر ریسک های موجود، روند بازار کاهش خواهد یافت.

از سوی دیگر به دلیل عدم توافق در بازار سرمایه، در کوتاه مدت و بلندمدت رشد می کند. این افزایش به دلیل تورم و گاهی افزایش تحریم ها خواهد بود.