آمریکا: تلاش کردیم تجارت نفت چین با ایران را از طریق تحریم محدود کنیم


به گزارش گروه بین الملل مانیتورینگ خبرگزاری فارس، روز پنجشنبه مجلس سنای آمریکا با موضوع نقش رو به رشد چین در غرب آسیا جلسه ای برگزار کرد و مقامات مختلف آمریکا گزارش های خود را ارائه کردند. یک مقام آمریکایی در این نشست گفت: آمریکا با چند دور تحریم تلاش کرد تبادل نفت ایران و چین را محدود کند.

مشروح این نشست و اظهارات نمایندگان مجلس سنا و «باربارا لیف» دستیار وزیر امور خارجه در امور خاور نزدیک در این جلسه در ادامه آمده است.

نقش رو به رشد چین در غرب آسیا چالشی برای ایالات متحده است

سناتور آمریکایی کریس مورفی و مدیر این نشست در سخنرانی افتتاحیه خود خاطرنشان کردند که ایالات متحده برای چندین دهه قدرت مسلط در غرب آسیا بوده است، اما در سال های اخیر این منطقه تنها ۹ درصد نفت آمریکا را تامین می کند، اما ۵۰ درصد آن را تامین می کند. نفت چین از کشورهای دیگر تامین می شود و سواحل خلیج فارس را تامین می کنند.

مورفی ادامه داد که در حالی که آمریکا هنوز حضور فیزیکی بالایی در غرب آسیا دارد، موازنه قدرت در حال تغییر است. وی همچنین گفت: چین در حال حاضر بیش از آمریکا به غرب آسیا نیاز دارد و چینی ها به نفت این منطقه بسیار وابسته هستند.

این سناتور ارشد آمریکایی افزود: این نشست کمیته فرعی به ما اجازه می دهد تا سیاستی را برای مقابله با نفوذ چین در منطقه که به عنوان تهدیدی برای منافع آمریکا تلقی می شود، تدوین کنیم. شکی نیست که نقش رو به رشد چین در خاورمیانه چالشی برای ایالات متحده است و ما باید به آن بپردازیم.

وی تاکید کرد: با توجه به حضورمان در این منطقه باید مراقب باشیم که دست چین به فناوری های حساس ما نرسد و به همین دلیل با فروش پهپاد ریپر و جنگنده اف-۳۵ به امارات مخالفت کردم. نفت خاورمیانه هنوز برای ما مهم است.

مورفی تاکید کرد: نباید این ذهنیت در بین کشورهای غرب آسیا ایجاد شود که چین می تواند جایگزین آمریکا در تامین امنیت منطقه شود، زیرا به عنوان مثال اگر جنگی بین کشورهای حوزه خلیج فارس رخ دهد. [فارس] و ایران درگیر خواهد شد، نیروی دریایی چین از هیچ یک از آنها [در برابر ایران] دفاع نخواهد کرد با توجه به این محدودیت های چین در خاورمیانه، ما می توانیم قدرت داشته باشیم و بتوانیم روابط خود را دوباره تنظیم کنیم.

سناتور آمریکایی تد یانگ در این نشست گفت: ما نباید تنها نگران نقش چین در خاورمیانه باشیم زیرا پکن تهدیدی برای منافع ما در کل خاورمیانه، آفریقا و فراتر از آن است. نقش ایران در خاورمیانه وارد مقطع حساسی شده است.

وی با اشاره به اشتباهات روسای جمهور آمریکا در غرب آسیا گفت: خروج از افغانستان، استراتژی ضعیف در منطقه هند و اقیانوسیه و سیاست آمریکا در قبال ایران می تواند موازنه ظریف قوا را به هم بزند و دشمنان ما را مجبور به کوتاه کردن دست آمریکا کند. او را از منطقه خارج کنید.»

یانگ افزود: تمایل متقابل بین کشورهای منطقه و چین در زمینه همکاری‌های اقتصادی وجود دارد و کشورهای خاورمیانه در تلاش برای تنوع بخشیدن به اقتصاد خود هستند و تلاش وانگ یی وزیر امور خارجه چین برای ادامه گفت‌وگو است. در مورد قراردادهای تجارت آزاد تجارت با این کشورها. این فرصتی را فراهم کرد که شرکای منطقه ای ما به سختی می توانند از آن امتناع کنند.”

این سناتور جمهوری خواه گفت: از زمان پایان تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران، چین به شریکی جدید و مایل برای ریختن تسلیحات خود به منطقه تبدیل شده است، از جمله گروه های نیابتی که قصد نابودی اسرائیل را دارند. این نشان می‌دهد که چینی‌ها چقدر نقاط ضعف ما را بررسی کرده‌اند.»

نگرانی آمریکا از شکست در رقابت منطقه ای با چین

«باربارا لیف» معاون وزیر امور خارجه آمریکا و سفیر سابق این کشور در امارات در این نشست گفت: چینی ها به دلیل انحصاری که در فناوری ساخت پهپاد دارند توانسته اند در منطقه نفوذ کنند. نگرانی ما این است که نفوذ اقتصادی چین به نفوذ سیاسی آن تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد: جو بایدن در سفر به جده گفت که آمریکا در خاورمیانه خواهد ماند و خلأ برای ایران، روسیه و چین باقی نخواهد گذاشت تا پر شود. وزیر امور خارجه [آنتونی] بلینکن همچنین چالش های چین در منطقه را برجسته کرد. بنابراین، ما با شرکای خود در مورد تهدیدات جدی ایران و نیاز به همکاری برای مقابله با سایر چالش‌ها همسو هستیم. چین با همکاری با ایران و سوریه و فروش سلاح و پهپاد به بازیگران غیردولتی امنیت منطقه را تضعیف کرده است.

مورفی گفت: هر بار که آمریکا تلاش می کند با ایران وارد گفت وگو شود، کشورهای منطقه می پرسند که آیا این به نفع ماست یا به ضرر ما؟ اما چین به راحتی روابط خود را با ایران و دیگر کشورهای منطقه تعمیق کرده است. آیا این خطر وجود دارد که چین از کشورهای منطقه بخواهد بین ما و خودشان یکی را انتخاب کنند؟»

لیف پاسخ داد: «در چند نکته با شما مخالفم. زمانی که مذاکرات ما در مورد برجام حدود ده سال پیش آغاز شد، همه ترسیده بودند، در این شکی نیست و پرزیدنت اوباما به آنها اطمینان داد که برجام چگونه خواهد بود. کشورهای منطقه بر آنچه ایران در منطقه انجام می دهد متمرکز شده اند. در کنار تلاش های یک سال و نیم اخیر در این زمینه، دفاع و اطلاعات متحدان خود را تقویت کرده ایم.

این دیپلمات آمریکایی افزود: کشورهای منطقه رویکرد متفاوتی در قبال ایران در پیش گرفته اند. آنها کانال های ارتباطی برای مدیریت روابط خود با ایران ایجاد کرده اند و ما به این گفتگوهای دیپلماتیک دامن زده ایم.

وی در پاسخ به سوال مورفی درباره نقش احتمالی چین در تامین امنیت منطقه گفت: صادقانه بگویم، نمی‌خواهیم نقش هشتاد ساله ما در این زمینه را غصب کند و مسئولیت امنیت خطوط کشتیرانی را بر عهده بگیرد. و جریان تجارت و تامین انرژی. چین می تواند نقش سازنده ای در مورد ایران ایفا کند.

تحریم قراردادهای نفتی چین با ایران

در ادامه این نشست، تد یانگ پرسید: چین جایگاه خود را به عنوان قابل اعتمادترین متحد ایران تقویت کرده است. سیاست خارجی ایران بر محور مقاومت متمرکز است و چینی‌ها فرصت اقتصادی مناسبی برای دور زدن تحریم‌ها و پوشش دیپلماتیک برای پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران و نقض تعهداتش در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایجاد کرده‌اند. و یک توافقنامه همکاری برای نزدیک کردن اقتصاد آنها به یکدیگر. وضعیت خرید نفت ایران از چین چگونه است و چه اقداماتی برای دور زدن تحریم های ایران انجام شده است؟

لیف پاسخ داد: آمار خرید نفت چین از ایران متعاقبا اعلام خواهد شد، اما در این زمینه سه دور تحریم علیه چین اعمال شده است. این اقدامات با همکاری دفتر Ofec وزارت خزانه داری و وزارت امور خارجه اجرا می شود و ادامه دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا روابط چین و ایران مانعی برای انعقاد مذاکرات برای توافق طولانی‌تر و قوی‌تر تلقی می‌شود، گفت: نقش چین در این زمینه سازنده بوده است و چین به وضوح مایل است به ایران پایبند باشد و آمریکا نیز به آن پایبند است. . نگرانی من این است که چین به اندازه کافی ایران را در این زمینه تحت فشار قرار نمی دهد و ما شاهد کمک نظامی ایران به گروه های نیابتی خود هستیم. با این حال، در چارچوب تلاش های گروه ۱+۵، نقش چین سازنده است.

نگرانی آمریکا از قرارداد همکاری ۲۵ ساله ایران و چین

لیف در پاسخ به سوال یانگ درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین و تهدید آن برای آمریکا گفت: این قرارداد مشارکت استراتژیک سال گذشته امضا شد و به نظر من بسیاری از اجزای آن لزوما اجرا نمی شود. به دلیل ساختار تحریم ها، اما به عنوان اولویت قرار دادن ایران به عنوان یکی از پنج کشور کلیدی، جهت چین را فراهم می کند. چنین توافقی تهدیدی مستقیم برای آمریکا نیست، اما قطعاً به نفع منطقه نخواهد بود.»

این مقام آمریکایی گفت: این یک حادثه ناگوار است زیرا مقامات تهران فکر می کنند با چرخش به شرق می توانند بر مشکلات خود فائق آیند. این منطق این تعامل است و مطمئناً نگران کننده است. آنچه ما باید انجام دهیم تقویت همکاری های دیپلماتیک، دفاعی، امنیتی و اطلاعاتی با همه همسایگان ایران و نه فقط کشورهای خلیج فارس است. [فارس] انجام دادن”.

لیف افزود: منطق سفر بایدن به منطقه این بود که علاوه بر عراق، اردن و مصر به اسرائیل و کشورهای عضو شورای همکاری نشان دهد که آمریکا در منطقه نقش رهبری دارد و ورود چین به نفع آنها نیست.”

اقدامات تحریک آمیز آمریکا علیه سرمایه گذاری چین در لبنان

این دیپلمات دولت بایدن در پاسخ به سوال جین شاهین مبنی بر گسترش روابط چین و لبنان و اقدامات آمریکا برای جلوگیری از آن گفت: ما در صحنه بسیار فعال هستیم و تلاش می کنیم از فروپاشی اجتماعی و حاکمیتی جلوگیری کنیم. از لبنان لبنان دیگر فضای تجاری ندارد و من نگران تهدید چین در این کشور علیه منافع آمریکا نیستم.

لیف افزود: ما در تلاش هستیم کشورهای جایگزینی برای چین برای فعالیت در بنادر استراتژیک لبنان پیدا کنیم که یونان یکی از آنهاست. به عنوان مثال، در عراق احساس مالکیت عمومی بسیار قوی است و نگرانی برای حاکمیت به تجربیات دوران استعمار برمی گردد. در لبنان نیز تلاش هایی برای ایجاد این حس استفاده از بنادر توسط چین انجام می شود.

شکست توافق نظامی آمریکا با ورود چین

کریس مورفی در ادامه جلسه یادآور شد که ایالات متحده فروش هواپیماهای جنگنده و پهپاد به امارات را به دلیل اینترنت ۵G چین لغو کرده است، اما این اقدام هیچ تاثیری بر تصمیم امارات نداشته است. وی از لیف پرسید که آیا روند کشورهای غرب آسیا به سمت فناوری چین ادامه خواهد داشت؟

معاون وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ گفت: «مسائل متعدد و پیچیده‌ای پیرامون فروش این جنگنده‌ها به امارات وجود داشت و این معامله بلافاصله با روی کار آمدن دولت بایدن روی میز قرار گرفت. مشکل اینترنت ۵G در چین یکی از مشکلات بود.”

وی همچنین درباره برنامه چین برای ساخت پایگاه نظامی در امارات گفت: چین برنامه ای برای ساخت تاسیسات نظامی در نقاط مختلف جهان دارد که اولین آن جیبوتی بود. ما مدام به متحدان خود می گوییم که روابط اقتصادی یک چیز است و خرید تسلیحات دفاعی چیز دیگری. ما در حال پیشرفت در مذاکرات با امارات برای توقف این ساخت و سازها هستیم.

انتهای پیام/