آمریکا ترجیح می دهد روابط اسرائیل و کشورهای عربی را بهبود بخشد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در یک کنفرانس مطبوعاتی مدعی شد: ما سیاست چک سفید در عربستان سعودی را که توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا آغاز شده بود، معکوس کردیم و دیپلماسی ما به پایان برجام منجر شد. آتش در یمن».

سالیوان مدعی شد: ما برای بهبود روابط با فلسطینی ها تلاش می کنیم و به پایان جنگ در غزه کمک کرده ایم.

وی همچنین افزود: سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه بار دیگر بر نقش حیاتی واشنگتن در منطقه تاکید خواهد کرد.

سالیوان با بیان اینکه آمریکا خواهان توسعه روابط با عربستان از طریق صلح در منطقه است، تاکید کرد: دیپلماسی ما با عربستان به نتایجی از جمله آتش بس در یمن منجر شده است.

مشاور امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه آمریکا خواهان تقویت روند بهبود روابط اسرائیل و کشورهای عربی و هر گونه عادی سازی مثبت روابط است، افزود: نمی توانم موضوع پرواز هواپیماهای اسرائیلی از آسمان عربستان را تایید کنم که این موضوع به خودش مربوط است.

سالیوان با بیان اینکه بایدن در سفر خود به منطقه موضوع امنیت انرژی را بررسی خواهد کرد، افزود: بایدن برای تقویت آتش بس در یمن، تقویت همگرایی اسرائیل در منطقه و حمایت از فلسطینی ها تلاش خواهد کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا در عین حال، هماهنگی در مورد آنچه را «تهدیدهای چند لایه ایران» خواند، از دیگر زمینه های رایزنی بایدن در منطقه عنوان کرد.

سالیوان با بیان اینکه ایالات متحده مقامات کشورهای خلیج فارس را در مورد نیاز به تزریق انرژی کافی به بازار نفت مطلع خواهد کرد، گفت: بایدن از ارزش های جهانی از جمله نیاز به بهبود وضعیت حقوق بشر و اصلاحات سیاسی دفاع خواهد کرد.

وی همچنین افزود: بایدن در دیدار با سران کشورهای حوزه خلیج فارس، عراق، اردن و مصر راهبرد و چشم انداز خود را برای خاورمیانه ارائه خواهد کرد.