آتن: حصار یونان در مرز با ترکیه تمدید شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «گریک ریپورتر»، یونان امروز شنبه با اعلام جلوگیری از عبور غیرقانونی مهاجران، از گسترش حصارهای مرزی این کشور و ترکیه به میزان ۸۰ کیلومتر (۵۰ مایل) خبر داد.

به نوشته این روزنامه، حصار مرزی در مرز با ترکیه در منطقه «یورو» کشیده شده است.

«نوتیس میتارکیس» وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان در این رابطه بیانیه ای صادر کرد و اعلام کرد: مرزهای یونان نمی تواند برای همه آزاد باشد. بشردوستی بسیار مهم است، اما میلیون ها نفر هستند که می خواهند وارد اتحادیه اروپا شوند.

وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان در این خصوص افزود: گشت زنی مستمر در دریای اژه و حصار در منطقه اوروس، قاچاقچیان را وادار می کند تا مسیرهای دیگری را بیابند و به موازات جزایر اوروس حرکت کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۵۲ هزار پست میزبان از طریق یونان ایجاد شده است که از این تعداد تنها ۱۸ هزار پست اشغال شده است، گفت: تمرکززدایی زیادی در سال های اخیر حاصل شده است.

یونان و ترکیه دو کشور همسایه هستند که مدت‌هاست بر سر برخی مسائل، از جمله مهاجرانی که به دنبال پناهندگی در اتحادیه اروپا در مرز یونان از طریق ترکیه هستند، با وجود توافق بین اتحادیه اروپا و ترکیه در سال ۲۰۱۶ برای جلوگیری از جریان‌های مهاجرتی متفاوت، اختلاف نظر دارند.

در همین راستا مقامات یونان روز چهارشنبه هفته گذشته اعلام کردند که ده ها نفر در پی غرق شدن قایق پناهجویان در آب های ساحلی این کشور مفقود شده اند.

به گفته گارد ساحلی این کشور، این حادثه در جنوب شرقی دریای اژه رخ داد و بین ۳۰ تا ۵۰ سرنشین آن جان باختند.

در این قایق حدود ۸۰ مسافر بودند که پس از حادثه واژگون و غرق شد، به گفته مقامات گارد ساحلی یونان، ۲۹ نفر از آنها نجات یافتند و زنده ماندند.

از سوی دیگر، یک منبع یونانی به خبرگزاری فرانسه گفت که بیش از پنجاه مسافر این قایق با پناهجویان مفقود شده اند و اثری از آنها پیدا نشده است.